31 marca 1994 r. ks. Abp Metropolita Warmiński Edmund Piszcz wydał dekret, którym powołał do życia parafię św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olsztynie. 1 lipca 1994 r. dekret wszedł w życie. Nowa parafia została oddana pod opiekę franciszkanom z Gdańskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Pierwszym proboszczem został o. Kazimierz Trzciński, który podjął się organizacji od postaw nowej wspólnoty parafialnej, rozpoczął też dzieło budowy. W maju 1997 r. rozpoczęto budowę klasztoru. Już w grudniu mogli zamieszkać w nim zakonnicy. Poświęcenia wybudowanego klasztoru dokonał prowincjał o. Manswet Wardyn dnia 25 marca 1998 r. 3 maja 2000 r. poświęcono kamień węgielny pod nowy kościół. Mimo różnych trudności, ukończono budowę kościoła i w dniu 18 grudnia 2002 r. miało miejsce jego poświęcenie, którego dokonał ks. Abp Edmund Piszcz. Ważnym wydarzeniem w życiu wspólnoty parafialnej, klasztornej oraz całego Olsztyna było poświęcenie Kaplicy Adoracji podczas jubileuszu 10-lecia Parafii dnia 20 czerwca 2004 r.. Od tego dnia Kaplica Adoracji stała się miejscem modlitwy i pojednania z Bogiem w spowiedzi świętej dla wielu osób. Kaplica Adoracji z czasem otrzymała patrona. Został nim św. Leopold Mandić, którego relikwie ofiarował prowincjał o. Jerzy Norel w dniu 18 grudnia 2002 r. podczas poświęcenia kościoła. Nie przypadkiem relikwie św. Leopolda znalazły się w dworcowej parafii u franciszkanów. Ojciec Jerzy pragnął, aby Święty Spowiednik z Padwy, patron spowiedników i spowiadających się, czuwał nad tym miejscem. 12 maja 2011 r. relikwie św. Leopolda Mandicia na stałe zostały zainstalowane w Kaplicy Adoracji. Został również poświęcony i zawieszony obraz Świętego, a pod relikwiami skrzynka, do której można wrzucać swoje prośby i podziękowania. W 2008 r. nowym proboszczem został o. Daniel Pliszka, który podjął się dzieła wykańczania wnętrza kościoła i kaplicy oraz zagospodarowania terenu wokół całego obiektu sakralnego. Dnia 3 lipca 2011 r. ks. Abp Wojciech Ziemba konsekrował uroczyście kościół i Kaplicę Adoracji. Od tego dnia Bóg wziął sobie to miejsce na własność. Ks. Abp Wojciech Ziemba w kazaniu podczas uroczystości 15-lecia naszej parafii stwierdził, że jest to "parafia na rozstajach dróg". Faktycznie, bliskość dworca PKP i PKS, przystanek autobusów miejskich, rondo, stacja paliw, mcdonald, urząd celny, cerkiew grekokatolicka. Wszystko na przysłowiowy "rzut kamieniem". Tygiel instytucji, skrzyżowanie dróg nie tylko betonowo - asfaltowych, ale tych ludzkich, odkrywanych przed Bogiem w otwartej praktycznie cały dzień Kaplicy Adoracji św. Leopolda - oto nasza Parafia.